Dovolenková lekárnička 1. časť

Milí rodičia,

každoročne sa ma mnohí pýtate, čo je dôležité vziať si so sebou na dovolenku, ak cestujete s detičkami, hlavne s tými najmenšími. Rozhodla som sa preto, že moje odporúčania, o ktorých sa rozprávame v ambulancii, tu zhrniem. Sú to rady na základe mojich skúseností z rodiny aj z praxe.

Niektoré sú z klasickej medicíny, iné skôr z alternatívnej. Každý z Vás si môže vybrať, čomu je viac naklonený, čo má osvedčené a čomu verí.

Na ochranu pokožky pred účinkami slnečného žiarenia odporúčam prírodné, za studena lisované oleje s prirodzeným ochranným UV faktorom. Vyskúšaný máme olej z malinových jadier (ochranný faktor sa udáva SPF +28) a avelánový olej (ochranný faktor sa udáva SPF 12 – 15). Dieťatko je potrebné natrieť opakovane, hlavne po každom pobyte vo vode, pretože prírodné oleje nie sú vodeodolné. Klasické opaľovacie krémy s veľmi vysokým ochranným faktorom totiž môžu jemnú detskú pokožku aj poškodiť, pretože látky v nich obsiahnuté často prenikajú až do podkožia.

Ak už dôjde k jemnému spáleniu, začervenaniu, páleniu a svrbeniu pokožky, je dobré použiť homeopatický DAPIS gél. Je to prípravok, ktorý výrazne tlmí pocit pálenia a svrbenia pokožky. Ak chcete jeho účinok ešte zvýšiť, odkladajte ho do chladničky a nanášajte ho studený. Pri slnení je potrebné dbať na dostatočný pitný režim detí, dojčené detičky je potrebné často dojčiť a dojčenie im ponúkať. Počas najhorúcejších obedných hodín je vhodné zdržiavať sa s deťmi v budove, v chládku, v tieni a nevystavovať ich priamym slnečným lúčom.

Večer po pobyte pri vode, na slniečku, detičky šetrne osprchovať a suchú pokožku natrieť. Dobrá je Cicaderma, homeopatická masť na premastenie a upokojenie pokožky, 100% Aloe gél alebo niečo iné, čo máte osvedčené.

V prípade, ak dôjde k prehriatiu, kedy je dieťa nepokojné alebo naopak apatické, mať pod kontrolou telesnú teplotu.

Jej meranie bezdotykovým teplomerom považujte len za orientačné, nedá sa naň spoľahnúť. Teplotu je potrebné overiť meraním pod pazuškou.

Pri zvýšenej teplote treba dieťa držať v chládku, v tieni, v miestnosti. Snažiť sa, aby oddychovalo, nenamáhalo sa. Ponúkať mu často menšie množstvá vlažných tekutín, ovocie, ľahké obilninové, zeleninové jedlá, vlažnú polievku, čerstvé ovocné šťavy…

Pri teplote do 38°C stačí pokoj, tekutiny, chládok. Od 38°C do 39°C začíname dieťatko fyzikálnymi spôsobmi ochladzovať: vlažná sprcha, prípadne napustiť vaňu vodou príjemnej teploty, nechať v nej dieťatko hrať sa a pritom ho stále ovlažovať (polievať) vodičkou z vane.

Voda sa bude z mokrého telíčka priebežne odparovať, čím sa bude znižovať teplota. Malé bábätká je možné ochladzovať kontaktom koža na kožu. Maminka alebo ocko sa osprchujú chladnou vodou a položia si na svoje nahé telo vyzlečené dieťatko. U maminky sa pri ochladzovaní na jej tele môže bábätko dojčiť a tak bude pokojnejšie. Plačom sa dieťatko prehrieva, preto dbáme aj na jeho psychický pokoj. Po usušení môžete ešte chrbátik, ramená, bruško jemne natierať Alpou. Odparovaním alpy sa znižuje horúčka. Ak dieťatko alpou natriete je dôležité nechať ho vyzlečené, aby sa Alpa mohla z tela odpariť.

Pri teplote nad 39°C môžete podať antipyretikum: Paralen čapík, Panadol baby čapík. Dávkujte podľa telesnej hmotnosti dieťatka. Prípadne Paralen tablety 125 mg, rozdrviť a zapiť. Sirupy neodporúčam, lebo obsahujú umelé sladidlá a rôzne príchute , a práve na tie môže telíčko alergicky zareagovať. Môžete použiť aj homeopatický čapík Viburcol.

Pri horúčke pomáhajú aj monokompozitné homeopatické lieky: Belladonna 30CH a Aconitum napellus 30CH. Užívať 1 guličku opakovane, hoci aj každých 15-30 minút.

Nabudúce si povieme o kašli, zvracaní, hnačke, prípadne dehydratácii.

MUDr. Eva Nováková
Som detská lekárka, svoje vysnívané povolanie s láskou vykonávam už 30 rokov. Každý deň chodím do práce s radosťou, uprednostňujem celostný, ľudský a predovšetkým rešpektujúci prístup k deťom aj k celým rodinám. Podporujem mamičky v ich kompetenciách, v dojčení, v zdravom stravovaní detí. Povzbudzujem rodičov vo výchove svojich detí s vnímavosťou, úctou a láskou.
Komentáre

Pridať komentár