Moje vysnívané povolanie – časť 1

Tak… a je tu ten čas. Už dlhšie cítim, že ten pretlak, ktorý v sebe nosím, potrebujem dať von. V záujme mojej duševnej hygieny, pre moju vieru, že rešpektovať iných ľudí je správne, pre môj pocit zodpovednosti, preto, aby som sa mohla vždy pozrieť do svojej vlastnej tváre a aj preto, že doteraz som veci, o ktorých tu chcem písať, znášala sama so svojimi blízkymi a priateľmi. A teraz cítim, že sa o svoj príbeh potrebujem a chcem podeliť. Zdieľať ho, lebo na jedného človeka je to už veľa a verím, že nájdem porozumenie a morálnu a možno aj odbornú oporu.

Téma očkovania je v dnešných časoch skloňovaná denne, názory pre a proti, zákony, vyhlášky, skúsenosti, obavy…no nie týmito hľadiskami očkovania sa chcem v tomto vyznaní zaoberať.

Som detskou lekárkou 28 rokov, vykonávam svoje vysnívané povolanie, doslova od detstva vysnívané. Robím ho s veľkou láskou, najzodpovednejšie, ako viem, snažím sa dodržiavať prísahu, ktorú som pred rokmi s plnou vážnosťou zložila a pracovať v súlade so zákonmi nášho štátu.

Veľa rokov som v práci postupovala presne podľa naučeného počas štúdia, podľa skúseností od začiatku praxe, podľa vedomostí získaných ďalším vzdelávaním, no postupne som si začala všímať, že niektorým deťom neustála liečba množstvom chemických liekov pomôže dočasne, no problém sa nielenže nevyrieši, ale sa opakuje, prípadne sa dieťaťu uškodí. Aj pri riešení zdravia svojho a mojich blízkych som začala spoznávať aj alternatívne spôsoby liečby, kedy veľakrát šetrné prírodné prostriedky pomohli vyriešiť zdravotný problém.

Stále častejšie som sa stretávala a stretávam sa s rodičmi, ktorí si už sami hľadajú a aj si našli nechemickú alternatívu liečby konkrétneho zdravotného problému svojho alebo svojho dieťaťa a zdôverili sa mi.

Vedia, že ich nevysmejem, vypočujem, prípadne usmerním a poviem svoj názor z pohľadu klasického pediatra. Rozhodnú sa aj tak podľa vlastného uváženia. Takto sa medzi mojimi pacientmi a ich rodinami buduje postupne vzájomná dôvera a rešpekt. Mám stále viac pacientov, hlavne tých najmenších, práve narodených. Ani sa nehodí hovoriť im pacienti, lebo sú to v prevažnej väčšine zdravé, krásne detičky, nádherné a dokonalé stvorenia a ja aj po toľkých rokoch praxe obdivujem tento zázrak, zrodenie dokonalej ľudskej bytosti. S nadšením pozorujem, ako rastú, čo všetko dokážu, ako sa učia od svojich rodičov a ako tých vnímavých rodičov učia títo malí človiečikovia.

Som presvedčená, že detské lekárstvo má byť zamerané predovšetkým na podporu rodičov v tom, aby vedeli čo najviac o svojom dieťatku, aby vedeli, aká strava, aká životospráva je pre deti najlepšia, aby sme podporovali a uznávali rodičovskú a hlavne materinskú intuíciu, ktorá neraz správne povedie aj skúseného pediatra pri riešení zdravotného problému.

Podporujem rodičovské kompetencie, pomáham, aby čo najviac bábätiek mohlo byť čo najdlhšie dojčených, povzbudzujem rodičov v rešpektujúcej, vnímavej a láskyplnej výchove svojich detí, pri ochorení dieťaťa ho radšej opakovane vyšetrím, než by som mu pri prvej návšteve predpísala často zbytočné antibiotiká. Mamičkám vysvetľujem, že nie každé dieťa je pripravené na celodenný pobyt v kolektíve vo veku troch rokov a že ak sú mamičky doma, či už nezamestnané alebo na rodičovskej dovolenke s mladším dieťatkom, nech si aj to trojročné nechajú doma. V praxi jasne vidím, aké je dôležité, aby súrodenci vyrastali spolu, ak je to zo sociálnych a ekonomických dôvodov v rodine možné.

Základom dobrého fungovania imunitného systému je pohodový psychický vývin, opora, dôvera, radosť, spolupatričnosť v rodine a formovanie osobnosti dieťaťa v čo najužšom a najláskavejšom rodinnom prostredí, so svojimi najbližšími.

Toto som potrebovala napísať, kým sa dostanem k tomu, pre čo vlastne píšem tieto riadky. Predtým, ako sa dostanem k tomu, ako som zo začiatku vnímala očkovanie…

MUDr. Eva Nováková
Som detská lekárka, svoje vysnívané povolanie s láskou vykonávam už 30 rokov. Každý deň chodím do práce s radosťou, uprednostňujem celostný, ľudský a predovšetkým rešpektujúci prístup k deťom aj k celým rodinám. Podporujem mamičky v ich kompetenciách, v dojčení, v zdravom stravovaní detí. Povzbudzujem rodičov vo výchove svojich detí s vnímavosťou, úctou a láskou.
Komentáre