O čakaní s kiahňami

Som už síce po celom pracovnom dni poriadne unavená, ale toto ešte potrebujem napísať.

Pred malou chvíľou mi zavolala moja dcéra a povedala mi, že sa niekde na facebooku dočítala niečo o mojej práci a o mojom prístupe k pacientovi. Išlo o to, že jedna mamička, ktorá ku mne chodí s dieťaťom, si na facebooku posťažovala a varovala iné mamičky, že hoci jej syn má ovčie kiahne, nechala som ju s ním čakať pred budovou ambulancie hodinu, s poznámkou, že každý rodič nemá peniaze na objednanie sa na presný termín. Tak by som do tohto problému chcela vniesť trochu svetla.

Niektoré mamičky mi telefonicky oznámia, že ich dieťa má kiahne a sú prekvapené, že chcem dieťa vyšetriť. Počas rokov mojej praxe sa mi veľakrát stalo, že ma mamička presviedčala, že dieťa má kiahne, lebo ich majú v škôlke, lebo suseda alebo stará mama povedala, že  to sú kiahne atď. Ide o to, že pokiaľ mamička na vyšetrenie prísť nechce, prísť ani nemusí. Potom ale nie je potrebné, aby mi toto oznamovala telefonicky. Nech sa zariadi podľa seba. Keď mi to ale oznámi, ja to musím zapísať do zdravotnej dokumentácie. Bez vyšetrenia, to ale ja zapísať nemôžem. Ide o infekčné, prenosné ochorenie, ktoré podlieha hláseniu na RUVZ a tam ja predsa nemôžem napísať, že mamička si myslí, že dieťa má kiahne.

Okrem toho som sa viackrát stretla s prípadmi, keď dieťa malo aj 2 krát zaznamenané kiahne v karte, ale až tie tretie nimi boli naozaj. Dovolím si povedať, že s vysokou pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou som schopná toto ochorenie diagnostikovať, hoci niekedy na to potrebujem dieťa vidieť aj dvakrát. Vždy vyšetrím dieťa aj po doliečení, mamičke poradím, ako má po celý čas aj po ochorení ošetrovať pokožku. Poradím jej, ako predchádzať a liečiť stopy po vyrážkach a tiež ju upozorním na nutnosť aspoň jednomesačného telesného šetrenia, aby nenastalo podráždenie centrálneho nervového systému vírusom.

Mamičke sme ponúkli možnosť objednať sa za poplatok, ale túto možnosť využiť nechcela, čo samozrejme rešpektujeme. Sestrička jej teda ponúkla iné riešenie, s úmyslom vyjsť v ústrety mamičke. Povedala, aby jej zavolala, keď už budú pred budovou a ona ju telefonicky zavolá, len čo to bude možné, aby s dieťaťom mohla vojsť hneď do ambulancie. Medzitým k nám, ale prišla pracovníčka na výkon štátneho zdravotného dozoru, ktorá sa nemusí ohlasovať vopred a má právo vstúpiť do ambulancie za účelom kontroly, pre ktorú prišla. Zároveň bolo na termín objednané bábätko, ktorému sa bolo potrebné dlhšie venovať. Keďže spomínaná mamička neprejavila záujem o objednanie sa na presný termín, snažili sme sa vyjsť jej v ústrety, no takto to dnes vyšlo. 🙁 V živote to totiž občas tak chodí, a nedá sa všetko naplánovať.

Okrem iného dieťa s kiahňami, ktoré čaká v celkom prijemnom počasí vonku na vzduchu, len tak ľahko kiahne nerozšíri. Je to totiž vírusové ochorenie šíriace sa tesným kontaktom a kvapôčkovou infekciou, do vzdialenosti možno dvoch metrov v uzatvorenej miestnosti. Imunitný systém tohto dieťaťa, ale zároveň niečo prekonáva a preto je dobré ho chrániť od ďalších možných záťaží. V čakárňach u pediatrov veľakrát sedia deti s inými prenosnými ochoreniami, so šarlachom, salmonelózou, hnisavou angínou a podobne.

Milí rodičia, ak trochu sledujete udalosti a trendy v našom zdravotníctve, skúsme sa na niektoré veci pozrieť reálne. Ja, ako slovenský pediater, ktorý si robí svoju prácu srdcom aj hlavou, robím často do podvečerných hodín. Tiež by som mala veľmi rada ambulanciu so záhradou, herňou pre deti, aspoň tromi oddelenými čakárňami a zvlášť čakárňou pre novorodencov. No robiť môžem, koľko vládzem, ale moje príjmy na to nestačia. O mojich príjmoch totiž, napriek všetkým povinnostiam podnikateľa, rozhoduje štát. Ja som tiež človek a mám svoje potreby a možnosti. Pracujem od siedmej často do štvrtej, piatej. Prvé tri poradne u nás každý novorodenec absolvuje tak, že ide bez poplatku dnu v presnú hodinu aj minútu. Aj tejto mamičke sme sa snažili pomôcť, no takto to vyšlo.

Napriek tomu by nám bolo príjemnejšie, keby nám táto mamička  svoje námietky vyjadrila hneď tu v ordinácii. Myslím, že by to pre naše vzájomné vzťahy bolo oveľa prospešnejšie. Keďže sa tak nestalo, chcela by som to vysvetliť a dať na zváženie aspoň týmto spôsobom.

Prajem všetkým krásny slnečný víkend a možno niekedy nabudúce sa skúste podeliť aj s tým, ako ste u nás zažili ústretový, korektný prístup. Ako som správne stanovila nejednu diagnózu a zvolila najlepšiu, a najmenej zaťažujúcu liečbu alebo ako nie jedno z vašich detí pri vstupe do miestnosti beží ku mne a túli sa ako k blízkemu človeku. A deti sú úprimné, netúlia sa len tak k hocikomu. Viem, že sa nám nepodarí vždy každému vyhovieť podľa predstáv, ale robíme čo je v našich silách a s najlepším úmyslom. A preto si pred víkendom nechávam v mysli aj v srdci radšej takéto detské prejavy uznania. 🙂

MUDr. Eva Nováková

MUDr. Eva Nováková
Som detská lekárka, svoje vysnívané povolanie s láskou vykonávam už 30 rokov. Každý deň chodím do práce s radosťou, uprednostňujem celostný, ľudský a predovšetkým rešpektujúci prístup k deťom aj k celým rodinám. Podporujem mamičky v ich kompetenciách, v dojčení, v zdravom stravovaní detí. Povzbudzujem rodičov vo výchove svojich detí s vnímavosťou, úctou a láskou.
Komentáre