Pravidlá ponúkania potravy

 1. Jedlo sa deťom nesmie vnucovať slovne ani fyzickým presviedčaním. Deti, ktorým je jedlo cielene ponúkané a vnucované, nakoniec podliehajú a sú v dôsledku toho omnoho častejšie obézne.
 2. Rodičia by nemali byť úzkostní, ak odmietne ich dieťa jedlo, pretože ono ich pozoruje a cudzia neuróza v ňom vyvoláva negatívne emócie, ktoré sa prejavia pri nasledujúcom jedle.
 3. Chváľte jedlo, ktoré chcete, aby dieťa jedlo a prípadne ho jedzte s ním. Dieťa, ktoré vidí otca jesť klobásu s cibuľou ju chce inštinktívne tiež bez toho, aby mu to vyhovovalo.
 4. Rešpektujte staré známe Komenského „príklady priťahujú“ – čím je dieťa staršie, tým viac si všíma, čo jedia jeho rodičia a vrstovníci v predškolských zariadeniach. Nemôžete od dieťaťa žiadať, aby sa stravovalo racionálne, keď s ním chodíte do podnikov rýchleho občerstvenia a tam namiesto zeleninového šalátu jete hranolčeky, hamburger a zmrzlinu.
 5. Očakávajte, že dieťa rodičmi vychovávané k racionálnej výžive môže mať zásadné problémy so stravovaním v materských školách aj v školských jedálňach.
 6. Už medzi tretím a piatym rokov veku si dieťa dokáže uvedomiť význam stravy a vhodnosť výberu.
 7. Pri ponúkaní nového jedla dbajte na to, aby si s jeho konzumáciou dieťa nespojilo negatívne pocity. Napríklad dajte pozor na horúcu polievku, aby sa dieťa nepopálio.
 8. Maminky v domácnosti by mali dieťa do prípravy jeho stravy zapojiť.
 9. Nepoužívajte jedlo príliž často ako „odmenu“. Vedie to k zneužívaniu sladkostí, dieťa sa môže rýchlo naučiť „vydierať“ rodičov a racionálnej výžive bude koniec.
 10. Snažte sa využívať možnosť vzájomného kontaktu trojročných a starších detí a posilňujte kontakty s tými, ktorí sú vychovávaní v rozumnej rodine, kde sa správne stravujú.
 11. Nikdy nepodávajte dieťaťu minimálne jednu hodinu pred plánovaným jedlom rôzne sladkosti a iné obľúbené maškrty.

Nerobíte ďalšie chyby?

 • nedávate deťom príliš veľké porcie jedla?
 • ponechávate dieťaťu slobodnú voľbu, čo do objemu konzumovaného jedla?
 • nie ste až príliš benevolentní pri výbere sortimentu potravín?
 • neuchyľujete sa pri nákupe prevažne k „hotovým“ jedlám, menej náročným na prípravu (kaše, sušené mlieka, konzervované výživy, detské šťavičky…)?
Komentáre