Jedlo sa deťom nesmie vnucovať slovne ani fyzickým presviedčaním. Deti, ktorým je jedlo cielene ponúkané a vnucované, nakoniec podliehajú a sú v dôsledku toho omnoho častejšie obézne.
Rodičia by nemali byť úzkostní, ak odmietne ich dieťa jedlo, pretože ono ich pozoruje a cudzia neuróza v ňom vyvoláva negatívne emócie, ktoré sa prejavia pri nasledujúcom jedle.
Chváľte jedlo, ktoré chcete, aby dieťa jedlo a prípadne ho jedzte s ním. Dieťa, ktoré vidí otca jesť klobásu s cibuľou ju chce inštinktívne tiež bez toho, aby mu to vyhovovalo.
Rešpektujte staré známe Komenského „príklady priťahujú“ – čím je dieťa staršie, tým viac si všíma, čo jedia jeho rodičia a vrstovníci v predškolských zariadeniach. Nemôžete od dieťaťa žiadať, aby sa stravovalo racionálne, keď s ním chodíte do podnikov rýchleho občerstvenia a tam namiesto zeleninového šalátu jete hranolčeky, hamburger a zmrzlinu.
Očakávajte, že dieťa rodičmi vychovávané k racionálnej výžive môže mať zásadné problémy so stravovaním v materských školách aj v školských jedálňach.
Už medzi tretím a piatym rokov veku si dieťa dokáže uvedomiť význam stravy a vhodnosť výberu.
Pri ponúkaní nového jedla dbajte na to, aby si s jeho konzumáciou dieťa nespojilo negatívne pocity. Napríklad dajte pozor na horúcu polievku, aby sa dieťa nepopálio.
Maminky v domácnosti by mali dieťa do prípravy jeho stravy zapojiť.
Nepoužívajte jedlo príliž často ako „odmenu“. Vedie to k zneužívaniu sladkostí, dieťa sa môže rýchlo naučiť „vydierať“ rodičov a racionálnej výžive bude koniec.
Snažte sa využívať možnosť vzájomného kontaktu trojročných a starších detí a posilňujte kontakty s tými, ktorí sú vychovávaní v rozumnej rodine, kde sa správne stravujú.
Nikdy nepodávajte dieťaťu minimálne jednu hodinu pred plánovaným jedlom rôzne sladkosti a iné obľúbené maškrty.
Nerobíte ďalšie chyby?
nedávate deťom príliš veľké porcie jedla?
ponechávate dieťaťu slobodnú voľbu, čo do objemu konzumovaného jedla?
nie ste až príliš benevolentní pri výbere sortimentu potravín?
neuchyľujete sa pri nákupe prevažne k „hotovým“ jedlám, menej náročným na prípravu (kaše, sušené mlieka, konzervované výživy, detské šťavičky…)?